Wystawa w Opolu: „Marszałek Piłsudski w Magdeburgu“

We współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego i Uniwersytetem Opolskim otwarto 28.04.2009 roku w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego wystawę pt.: „Marszałek Piłsudski w Magdeburgu”.


Niemcy i Polska są ze sobą historycznie silnie związane, zarówno negatywnie jak i pozytywnie. Magdeburg jest znany wielu Polakom szczególnie z „prawa magdeburskiego” jak i z tego, że późniejszy prezydent Polski marszałek Piłsudski lata 1917-1918 spędził uwięziony w tamtejszej cytadeli.

Marszałek Piłsudski jako twórca odrodzonej II Rzeczpospolitej Polskiej należy do najważniejszych polityków w polskiej historii. Jego historyczne osiągnięcia zdefiniowano na nowo po upadku komunizmu. Z okazji 90-tej rocznicy utworzenia II Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwo Niemiecko-Polskie zorganizowało wystawę o twierdzy magdeburskiej oraz o marszałku Piłsudskim, którą zaprezentowano w Magdeburgu 11.11.2008 roku. Wystawa w Magdeburgu uzyskała ogromny rozgłos w polskich mediach i spotkała się z pozytywnymi opiniami. Wielkie zainteresowanie tym tematem polskich miast i instytucji uzasadniło pomysł zaprezentowania wystawy w Polsce. We współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego jak i Uniwersytetem Opolskim otwarto 28.04.2009 roku w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego wystawę pt.: „Marszałek Piłsudski w Magdeburgu”.

W uroczystym otwarciu wzięli udział liczni goście z Niemiec i Polski, w tym delegacja Izby Przemysłowo-Handlowej Magdeburga. Delegacja z Magdeburga została serdecznie powitana przez marszałka regionu pana Józefa Kotysa oraz przez wojewodę pana Ryszarda Wilczyńskiego. W mowie powitalnej dziekan Instytutu Historii pani prof. dr Anna Pobog-Lenartowicz mówiła o znaczeniu Magdeburga w wielowiekowych stosunkach polsko-niemieckich. Podkreśliła, że czas niewoli marszałka Piłsudskiego jest przedstawiany pozytywnie w polskiej historii. Powstanie II Rzeczypospolitej Polski w 1918 roku jest bezpośrednio związane Z wypuszczeniem na wolność marszałka Piłsudskiego przez rząd pruski.

Te zależności należą w Polsce do kanonu wiedzy historycznej i czynią Magdeburg istotnym elementem polskiej przeszłości. Delegacja z Magdeburga przekazała dyrektorowi Gimnazjum nr 8 w Opolu im. Józefa Piłsudskiego prezent – model domu, w którym marszałek Piłsudski spędził czas niewoli w magdeburskiej twierdzy w latach 1917-1918.

Po uroczystym otwarciu imprezy przeprowadzono warsztaty na temat Józefa Piłsudskiego oraz polskiej historii odczytanej na nowo po okresie komunizmu. Wzięło w nich udział wzięło wielu gości oraz studentów.

Wystawa była prezentowana na Uniwersytecie w Opolu do października 2009 roku i cieszyła się zainteresowaniem wielu odwiedzających.

  • Seite bei Twitter teilen
  • Seite bei Facebook teilen
  • Seite bei Google bookmarken
  • Seite bei Live bookmarken
Neu auf der Seite
Regionale Gesellschaften