http://www.dpg-bundesverband.de/md_po_polsku/md_wiadomosci/6529841.html

Zwierciadło saskie i prawo magdeburskie

26.05.2014: Od 26 maja w Muzeum im. Jacka Malczewskiego można oglądać wystawę "Zwierciadło saskie i prawo magdeburskie fundamentem Europy". Ekspozycja wpisuje się w tegoroczne obchody 650. rocznicy lokacji Radomia na prawie magdeburskim.


Wystawa "Zwierciadło saskie i prawo magdeburskie fundamentem Europy" została opracowana przez kraj związkowy Niemiec - Saksonię-Anhalt i przedstawia proces kształtowania się dwóch źródeł prawa niemieckiego, które stały się wzorem rozwiązań dla wielu miast Europy Środkowo-Wschodniej; "Zwierciadła saskiego" i prawa magdeburskiego. Radomska prezentacja wystawy została przygotowana przez Muzeum J. Malczewskiego w Radomiu we współpracy z Bractwem Kurkowym Św. Sebastiana w Radomiu.

Zwierciadło saskie (z niem. Sachsenspiegel) było kodyfikacją prawa zwyczajowego z terenu Saksonii i powstało w latach 1220-1235. Jego autor Eike von Repgow spisał je pierwotnie w języku łacińskim, a dopiero później przetłumaczył na język niemiecki w dialekcie dolnoniemieckim. Zwierciadło składało się z dwóch części. W pierwszej znajdowały się regulacje prawa ziemskiego (Landrecht) obejmujące sprawy ustrojowe, jak również prawo sądowe (prywatne, karne, procesowe). Uwzględnione były tam również (poza prawem zwyczajowym) ustawy cesarskie i przepisy prawa kanonicznego. Część druga zawierała przepisy odnoszące się do prawa lennego (Lehnrecht) określające relacje między suwerenem a wasalem. Nawiązania do prawa rzymskiego i kanonicznego były warunkiem jego trwałości w następnych wiekach oraz rozpowszechniania się we wschodniej części Europy środkowej.

Czytaj więcej … "http://www.radom.pl/page/4,aktualnosci.html?id=5960"