Kultura Polska w Magdeburgu

od 18 kwietnia do 16 maja 2012 roku


Steffen Möller "Wyprawa do Polaków" - Podróż pociągiem relacji Berlin-Warszawa - Express

Kabaret
28 kwietnia 2012, godz. 20.00, Moritzhof

Coraz więcej Niemców wsiada do właściwego pociągu i coraz więcej Niemców emigruje do Polski. Jedź do Polski, gdzie ptaki świergoczą, a kobiety czekają jeszcze na komplementy mężczyzn. Steffen Möller, kabarecista, pisarz i prezenter telewizyjny, żyjący od 1994 roku w Polsce, który jest drugim (po papieżu) najbardziej znanym Niemcem w Polsce, oferuje w kabarecie konkretne porady, jak spędzić miło i przyjemnie urlop w Polsce. Program połączony jest z krótkim kursem językowym i zawiera najważniejsze słówka przydatne podczas pobytu w Polsce. Więcej informacji na stronie: www.steffen.pl/
Wstęp: 14 Euro/ 17 Euro

[nach oben]

Język polski – jak on tak naprawdę brzmi?


03 maja, godz. 17.00 l Hegel-Gimnazjum
10 maja, godz. 17.00 l Hegel-Gimnazjum

Polska jest od 1 maja 2004 roku państwem członkowskim w Unii Europejskiej. Z pewnością byli już Państwo tam, prywatnie lub służbowo, prawda ? A może od tamtego czasu zastanawiają się Państwo nad nauką języka polskiego, ale brakuje czasu i odwagi ? Zapraszamy do uczestnictwa w pokazowej lekcji języka polskiego !
Wstęp wolny !

[nach oben]

Krystyna Joanna Szymanska „Okruchy nierzeczywistości“ - Wernisaż


03 maja, godz. 18.00, Moritzhof

Duża część zamieszczonych na wystawie prac zainspirowana jest literaturą. Wystawa oprócz rysunków ołówkiem i tuszem, zawiera również rysunki przetworzone, na przykład formą pieczątki. Jest akryl. Duże znacznie ma również kolor. „Moje rysunki są poezją. Poruszam się w wirtualnej nierzeczywistości i przenoszę na papier wszystko, co uważam za istotne i w sposób, który lubię – czyli rysuję. Moje rysunki są pełne kresek, znaczków, pasków, ornamentów nanoszonych za pomocą wałka, a wszystko to uzupełniane realistycznymi przedstawieniami rzeczywistego świata – tak o sobie mówi pani Krystyna. Pani Krystyna Joanna Szymańska urodziła się 13 marca 1954 roku w Radomiu. Ukończyła Instytut Wychowania Artystycznego na UMCS w Lublinie. Dyplom z grafiki warsztatowej uzyskała w 1980 roku, w pracowni prof. Danuty Kołwzan-Nowickiej. Swoje prace prezentowała wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Pracuje jako dyrektor Szkoły Plastycznej im. J. Malczewskiego w Radomiu.
Więcej o artystce znajdziecie Państwo na stronie: www.krystynajoannaszymanska.pl
Wstęp wolny!

[nach oben]

„W salonie piosenki“ Anna Nova „eMIGRACJA”

- Koncert; na zakończenie Ballhaus-Classix z DJ‘em Wawa ” Piosenki, ballady, tango i swing z Polski”
04 maja, godz. 20:30, Moritzhof

Polsko – niemiecko – austriacki projekt “eMIGRACJA” został zainicjowany został przez charyzmatyczną wokalistkę o jazzowym rodowodzie - Annę Walewską oraz poetkę i autorkę tekstów Elżbietę Madreiter. Idea projektu opierała się na wymianie kulturalno – muzycznej pomiędzy polskimi i niemieckimi muzykami oraz na nagraniu i wydaniu dwujęzycznej płyty (polsko-niemieckiej). Tematyką płyty jest tak bardzo aktualna w dzisiejszej rzeczywistości emigracja. Dotyczy ona życia samej wokalistki, jak i autorki tekstów. Obie zajmują się więc takimi pytaniami jak: czym jest ojczyzna? Czym obczyzna, a gdzie jest nasz dom? Z muzyką wiążą się obserwacje przemian zarówno na płaszczyźnie społecznej, jak i duchowej. Wieloznaczność słowa „emigracja” wskazuje bowiem na inne emigracje - nie tylko ciała, ale i duszy. Anna Nova zabiera nas w muzyczną i pełną emocji podróż w nieznane oraz w głąb nas samych.
Na scenie Anna Nova oraz Clemens Süssenbach. Koncert realizowany jest we współpracy z Instytutem Polskim w Berlinie – Filia w Lipsku w ramach „Tygodnia Europejskiego”.
Wstęp: 6 Euro / 5 Euro

[nach oben]

Warsztaty dla dzieci

05 maja, od 15:00,Moritzhof
06 maja, od 15:00, Moritzhof
12 maja, od 15:00, Moritzhof
13 maja, od 15:00, Moritzhof

Wiedzieliście już, że Polska to kraj bocianów ? W roku 2004 naliczono ok. 52 tys. bocianich par. Liczba ta odpowiada prawie ćwierci żyjących na całym świecie bocianów.
Zapraszamy do wspólnej zabawy i malowania bocianów i innych zwierzątek.
Wstęp wolny !

[nach oben]

„Wiedziałeś już, że piegi są dobre na katar?“

- Czytanie dzieciom
5 maja, godz. 18:00, Zentrum Dziecięco Rodzinne EMMA

Studenci, studiujący kierunek European Studies na uniwersytecie Otto-von-Guericke w Magdeburgu czytają krótkie opowiadania polskich autorów. Zapraszamy wszystkie dzieci od 4 roku życia. Przedsięwzięcie odbywa się przy współpracy z Zentrum Dziecięco – Rodzinnym EMMA oraz Uniwersytetem Otto-von-Guericke w Magdeburgu.
Wstęp od godz. 18.00 /Czytanie od godz. 18:30 / Wstęp wolny !

[nach oben]

Renata Morning „Polska Jazz“ - Koncert


5 maja, godz. 20:30, Moritzhof
Swoim ciepłym, subtelnym a zarazem silnym głosem potrafi oczarować widzów. Renata Morning pochodzi z Polski i od 2006 mieszka i pracuje jako wokalistka w Berlinie. Już jak dziecko fascynowała się magią i siłą muzyki a swój czas wolny w okresie szkolnym spędzała głównie na śpiewaniu w różnych zespołach lub chórach. Lekcje śpiewu pobierała u renomowanych nauczycieli, takich jak Tadeusz Konador i Małgorzata Rutkowska, a od 1987 roku śpiewa sama. Renata Morning śpiewała w chórkach m. innymi u Maryli Rodowicz, Ryszarda Rynkowskiego i Maćka Molędy. Z zespołem Roberta Chojnackiego wystąpiła w programie -„ Muzyczny Alfabet Jerzego Gruzy“. Jest zdobywczynią wielu prestiżowych nagród. Wokalistka eksperymentuje pomiędzy gatunkami muzycznymi od rocka, jazzu do muzyki klasycznej. To wszystko składa się na bogaty i interesujący repertuar. Posłuchać możecie Państwo na stronie: www.myspace.com/renatajedrzejczakmorning
Wstęp: 6 Euro /5 Euro

[nach oben]

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w Polsce i na Ukranie – EURO 2012

Willimowski, Klose, Podolski i inni. Piłka nożna – europejski projekt integracyjny. Prezentacja i dyskusja.
7 maja, godz. 17:00, Auslandsgesellschaft

Historie życiowe górnośląskich piłkarzy, w których splata się historia Polski i Niemiec stanowiły przez długi okres tamat tabu. Obchodzenie się z tematem tego społecznego i sportowego fenomenu uległo polepszeniu po upadku komunizmu w roku 1989, ale nie rozwiązało problemu do końca. Piłkarze, których korzenie wywodzą się z terenów pomiędzy Opolem a Katowicami, będą najprawdopodobniej jeszcze przez wiele lat spotykać się na boisku piłkarskim, z których jedni będą nosili na koszulkach białego orła a inni czarnego. W naszym regionie podczas EURO 2012 będziemy życzyć zwycięstwa i trzymać kciuki za wszystkich, bez względu na noszone na koszulkach barwy.
Wykład germanisty i tłumacza pana Miarcina Wiatr Wstęp wolny !
Wykład odbywa się przy współpracy Auslandsgesellschaft Sachsen –Anhalt e.V. w ramach „Tygodnia Europejskiego”.

[nach oben]

Beata Sieńko „Pośrodku“ - Wernisaż

08 maja, godz. 18: 00, Auslandsgesellschaft

Na różne sposoby, od abstrakcyjnego po przedmiotowy, oddaje Beata Sieńko na swoich płótnach swoje widzenie świata oraz swojego rodzinnego miasta Halle i żyjąch w nim ludzi. Artystka przeprowadziła się z Warszawy do Halle przeszło 20 lat temu. Sztuka była dla niej zawsze sposobem na wyrażanie swoich uczuć i myśli w otaczającym świecie i dawała poczucie bycia „pośrodku”. Wystawę „Pośrodku” – od życiowego motto po temat wystawy i odwrotnie będzie można oglądać od 8 maja do 13 czerwca 2012 roku w siedzibie Auslandsgesellschaft Sachsen –Anhalt e. V.
Wystawa odbywa się przy współpracy Auslandsgesellschaft Sachsen –Anhalt e.V. w ramach „Tygodnia Europejskiego”.

[nach oben]

Poznajemy miasto partnerskie – Radom

Wykład
09 maja, godz. 18: 00, Ratusz Miejski w Magdeburgu

Polskie miasto partnerskie Radom stanowi centrum kulturowe północnego Mazowsza. W Radomiu mają swoją siedzibę różnorodne instytucje kulturalne, kluby literackie oraz galerie. Ponadto w Radomiu działa aktywnie ok. 30 stowarzyszeń i różnego rodzaju fundacji. Wszystkie te instytucje podejmują wiele kulturalnych inicjatyw służących rozwojowi i promocji miasta. Więcej informacji na temat Radomia oraz jego walorów kulturalnych i turystycznych zaprezentuje Państwu pan Reinhard Gogolok z Koła Przyjaciół Radomia.
Więcej o Radmoi znajdziecie Państwo na stronie: www.radom.pl
Wstęp wolny !

[nach oben]

Dzień Polski z Opolem

Wykład i prezentacja
10 maja, godz. 16: 00, Auslandsgesellschaft

W dzisiejszym obrazie miasta widać wpływy bogatej historii polsko – niemiecko czeskiej, która kształtowała to miasto graniczne. Opole jest dzisiaj prężnie rozwijającym się miastem, w którym od wieków żyją okok siebie Polacy i Niemcy, którzy pielęgnują wspólne tradycje i obyczaje oraz wspólnie troszczą się o wizerunek i rozwój miasta. Informacyjny mix z dziedziny kultury, gospodarki oraz polityki Polski oferuje Państwu Niemiecko – Polskie Towarzystwo Saksonii – Anhalt podczas Dnia Polskiego z Opolem.
Organizowany przy współpracy Izby Przemysłowo – Handlowej z Magdeburga.
Wstęp wolny !

[nach oben]

Europejska Noc Chórów – Chór Miasta Radomia

Koncert
11 maja, godz. 19: 30,Kościół Św. Piotra

Europejska Noc Chórów we współpracy z chórem z Biederitz (Biederitzer Kantorei) odbywa się już po raz dwunasty. Wspólny koncert zaprezentują Państwu Chór Miasta Radomia – Santi Casimiri Cantores Radomienses z miasta partnerskiego Magdeburga oraz chór z Biederitz. Partronat nad koncertem objął dr Horst Schnellhardt, członek Parlamentu Europejskiego. Przedstawione zostaną utwory m.in. Telemanna, Bacha i innych. Koncert odbywa się przy współpracy z chórem z Biederitz (Biederitzer Kantorei).
Wstęp: 12 Euro / 10 Euro

[nach oben]

„Gra na wielu trąbkach”

Studenci czytają prozę współczesnych polskich autorów - Czytanie
14 maja, godz. 17: 00, Literaturhaus (Dom Literatury)

Do Domu Literatury na czytanie zapraszają studenci kierunku European Studies z Uniwersytetu Otto-von-Guericke w Magdeburgu. W półgodzinnych odstępach będą czytać utwory współczesnych polskich autorów, wyrażając tym samym swój zachwyt polską literaturą młodego pokolenia.
Czytanie odbywa się w ramach „Tygodnia Europejskiego” przy współpracy Auslandsgesellschaft Sachsen –Anhalt e.V. oraz Uniwersystetu Otto-von-Guericke w Magdeburgu.
Wstęp wolny !

[nach oben]

„Poznajemy region partnerski - Mazowsze"

Wykład
14 maja, godz. 18: 00, Auslandsgesellschaft

Od Chopina po Brązowe Drzwi w Płocku – prezentacja walorów turystycznych i kulturowach polskiego regionu partnerskiego – Mazowsza.
Więcej znajdziecie Państwo na stronie: www.mazovia.pl
Wstęp wolny !

[nach oben]

„W ciemności” (In Darkness)

Prod.:D/PL/CA 2011 l Reż.: Agnieszka Holland Wys.: Robert Więckiewicz, Benno Fürmann, Agnieszka Grochowska, Maria Schrader; od 12 lat ; 144 min.

Jest wczesna wiosna 1943 roku. Antyżydowska, napędzana przez nazistów atmosfera we Lwowie zagęszcza się. Podczas marcowej likwidacji getta grupa uciekinierów podejmuje dramatyczną decyzję – by ratować własne życie decydują się zejść do kanałów. W innych okolicznościach mogliby się nigdy nie spotkać. Często dzieli ich wszystko: są pośród nich ludzie dobrze sytuowani i biedni, matka z dziećmi, para narzeczonych u progu samodzielnego życia, starszy chory mężczyzna. Ich losy splatają się nierozerwalnie na kolejne czternaście miesięcy, które przyjdzie im spędzić głęboko pod ziemią, wśród pleśni, wilgoci, szczurów i brudu. Z dwudziestki przeżyje tylko połowa, a ocaleni cud przeżycia zawdzięczać będą Polakowi. Prosty kanalarz Leopold Socha (Robert Więckiewicz) na początku liczy na łatwy zarobek, z czasem jednak interesowna pomoc przekształca się w rodzaj misji pełnionej z potrzeby serca... Nominowany do Oscara film Agnieszki Holland „W ciemności“ opowiada prawdziwą historię ocalenia Krystyny Chiger opisaną w jej autobiograficznej książce pt. „Dziewczynka w zielonym sweterku”. Opowiada o wojennych losach rodziny Chigerów oraz kilkunastoosobowej grupki Żydów ukrywających się przez czternaście miesięcy w lwowskich kanałach. Niemiecki aktor Benno Fürmann wciela się w rolę Żyda – Mundka Marguliesa, który znajduje w kanałach swoją wielką miłość, Maria Schrader i Herbert Knaup wcielają się w role małżeństwa Chiger, są rodzicami dwóch córek, z których jedna, Krystyna, żyjąca dzisiaj w USA, jest ostatnim żyjącym świadkiem tamtych wydarzeń.

[nach oben]

„Święta krowa“ (Sommer auf dem Land)

Prod.: D/PL/Fin 2010; Oryginalny tytuł: Father, Son & Holy Cow; Reż.: Radek Węgrzyn; Wys.: Zbigniew Zamachowski, Agata Buzek, Antoni Pawlicki; od 12 lat; 90 min.

Bogdan (Zbigniew Zamachowski) jest międzynarodowej sławy pianistą koncertowym, który po śmierci swojej żony Izy postanawia odwrócić się plecami do wielkiej sceny. Z tego powodu przenosi się z powrotem na spokojne gospodarstwo swojej matki. Właśnie w tej małej wiosce nad Bałtykiem, on i jego żona, już jako dzieci przyrzekli sobie wieczną miłość. Teraz wszystko się zmieniło, Izy już nie ma. Bogdan topi smutki w alkoholu, niezdolny kontynuować swojego normalnego życia. Ale jego rezolutna Matka ma swój własny przepis na to, żeby zrozpaczonego Bogdana wyrwać z letargii: renowacja znużonego gospodarstwa i ciężka praca w stajni. Pewnego dnia Bogdan dokonuje wszystko zmieniającego odkrycia. Akurat niespodziewanie muzyczna krowa przywraca Bogdana z powrotem do życia. Następuje ciąg wydarzeń, które szokują rodzinę jak i przyjaciół. Gdy Bogdan jeszcze postanawia zorganizować wiejskie przyjęcie, wydarzenia zaczynają się krzyżować... ŚWIĘTA KROWA jest tragikomicznym filmem o miłości, o życiu i o odpuszczaniu. Świadomie używa, ta pięknie dziwaczna historia, dużo komizmu jak i tragedii, które są też w prawdziwym życiu wszechobecne... W wyjątkowo ciepłej i serdecznej atmosferze reżyser Radek Węgrzyn opowiada jak życie cały czas mknie na przód, bez względu na ból i żałobę, i jakie dziwaczne rozwidlenia ta droga czasem posiada. Przy tym nawiązuje ŚWIĘTA KROWA do tradycji kina wschodnioeuropejskiego, które dzięki wspaniałemu poczuciu humoru łączy zarazem ciężkość jak i lekkość życia.

[nach oben]

Bolek i Lolek – Kino dla dzieci w Moritzhofie!


Przez wiele lat Bolek i Lolek (niem. Lolek und Bolek) podbijali serca niemieckich widzów. W krajach anglojęzycznych Bolek i Lolek znani są jako „Jym and Jam” lub „Bennie and Lennie”. Prawdziwe imiona obu chłopców brzmią: Bolesław (Bolek) i Karol (Lolek). Pierwsza seria została pokazana w telewizji w 1964 roku w filmie „Kusza”, gdzie chłopcy wcielają się w postać Wilhelma Tella. Duet bohaterów szybko zdobył sympatię młodych i starszych widzów, a filmy z ich udziałem odniosły wielki sukces. Do roku 1986 nakręcono około 150 odcinków, takich jak na przykład: „Wielka podróż Bolka i Lolka”, „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie”. W Moritzhofie najmłodsi będą mieli możliwość zobaczenia uwielbianych przez dzieci wybranych odcinków.

[nach oben]

Bolek i Lolek – Seria 1

Prod. 1973 – 1986; R: Romuald Kłys, Stanisław Dülz i inni; 7 odcinków; ok. 70 min.

Cóż może być bardziej interesujące niż szukanie skarbów ? Tak samo myślą dwaj bracia, Bolek i Lolek, którzy podczas swoich pełnych przygód wypraw, poznają wiele różnych ludzi i zwierząt, z którymi przeżywają niezapomniane chwile. I tak na przykład Bolek i Lolek spotykają na swojej drodze bociana, który ze względu na swoje obrażenia nie może lecieć do ciepłych krajów. Czy postanowią mu pomóc ? Zobaczcie sami Bolka i Lolka przeżywających różne przygody.
Wstęp: 4 Euro/ 2 Euro

[nach oben]

Bolek und Lolek – Seria 2

Prod.: 1973 – 1986; Reż.: Romuald Kłys, Stanisław Dülz i inni; 7 odcinków; ok. 70 min.

Zaczyna się zima i Bolek i Lolek troszczą się o zwierzęta w lesie. Ponadto świętują razem Święta Bożego Narodzenia a niedźwiadek dostaje nawet prezent gwiazdkowy. Innym razem poznają na biwaku grupkę bobrów. Pomimo początkowej niechęci zaprzyjaźniają się i pomagają bobrom w tarapatach. Te i inne przygody dwóch braci czekają na Was w kolejnych odcinkach.
Wstęp: 4 Euro/ 2 Euro

[nach oben]

Bronisław Huberman, czyli zjednoczenie Europy i skrzypce

Prod.:PL 2010; Reż.: Piotr Szalsza; 52 min.

Bronisław Huberman (1882–1947) – jeden z najwybitniejszych skrzypków wirtuozów pierwszej połowy 20-go wieku. Ten muzykujący i zaangażowany polityk przyczynił się niezaprzeczalnie do zachowania domu rodzinnego Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Ten wybitny skrzypek, żyjący okresie międzywojennym z jednej strony zachwycał publiczność w salach koncertowych na całym świecie, z drugiej zaś działał aktywnie na rzecz, w tamtych okresie dość nietymczasowej idei europejskiej. Jego plany miały się sprawdzić dopiero za wiele lat. Film przebiega chronologicznie i opowiada o życiu i działalności tego wybitnego skrzypka, społecznika i humanisty, który dziś zdaje się być zapomnianym wizjonerem Unii Europejskiej.
Film wyświetlany we współpracy z Instytutem Polskim w Berlinie – Filia w Lipsku.
Wstęp: 5 Euro/ 4 Euro

[nach oben]

Kwestia poglądu / Ansichtssache 2

Prod.: D/PL 2010; Reż.: Cathy de Haan; 90 min.

Polsko-niemiecki projekt „Ansichtssache - kwestia poglądu”, zaowocował sześcioma krótkometrażowymi filmami (p.t.: „Killerkatzen“, „Zeitreisen und Intrigen im Altersheim“) . Widzowie mogą spodziewać się bardzo interesujących i oryginalnych filmów. Na uwagę zasługuje już historia powstania filmów: sześciu niemieckich studentów Instytutu Literatury w Lipsku napisało scenariusze filmowe. Te następnie zostały przetłumaczone i opracowane przez dwunastu polskich młodych reżyserów i producentów filmowych z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Wyniki tej owocnej współpracy były prezentowane na różnych festiwalach.
Impreza odbywa się we współpracy z Instytutem Polskim w Berlinie – Filia w Lipsku oraz OSTPOL –Stowarzyszenie na rzecz Wspierania Międzynarodowych Projektów Kulturowch w Lipsku.
Wstęp: 5 Euro/ 4 Euro

[nach oben]

Polnische Ostern

Prod.:D / P 2011; Reż.: Jakob Ziemnicki; Wyst.: Henry Hübchen, Adrian Topol, Grazyna Szapolowska, Praschiva Dragus, Barbara Wysocka; 94 min.

Piekarz Werner Grabosch kocha swoją wnuczkę Mathildę ponad wszystko, dlatego serca pęka mu z rozpaczy, gdy okazuje się, że Mathilda po tragicznej śmierci swojej matki, ma się wychowywać, u swojego polskiego ojca. Mathilda zostaje wysłana do Polski, natomiast Grabosch chcący odzyskać wnuczkę za wszelką cenę, obmyśla pewien plan, który ma na celu pozbawienie biologicznego ojca prawa do opieki nad dzieckiem. W takim też celu wyrusza dokładnie w czasie Świąt Wielkiej Nocy do Polski i zamierza wkraść się w łaskę polskiej rodziny, po to by ich szpiegować i zbierać przeciwko nim dowody. Początkowo wszystko idzię zgodnie z planem, jednakże co raz to bardziej Grabosch czuje się swojsko u nich... Satyryczna komedia, będąca debiutem reżysera Jokoba Ziemnickiego ukazująca polsko – niemieckie stereotypy.
Wstęp: 3 Euro

Organizatorzy: Niemiecko – Polskie Towarzystwo Saksonii – Anhalt i ARTist! e. V we współpracy z Polskim Instytutem w Berlinie – Filia w Lipsku, Centrum Rodzinno - Dziecięcym EMMA, Uniwersytetem Otto-von-Guericke (Magdeburg), OSTPOL – Stowarzyszeniem na recz wspierania międzynarodowych projektów kulturowchw Lipsku, Stowarzyszeniem na rzecz współpracy zagranicznej (AGSA e.V), Domem Literatury (Literaturhaus e.V.) oraz Cafè Central

Projekt „Kultura Polska – Dni Kultury Polskiej w Magdeburgu” odbywa się przy wsparciu: Kraju Związkowego Saksonia – Anhalt, Miasta Magdeburg, Izby Przemysłowo – Handlowej z Magdeburga, Koła Przyjaciół Niemiecko - Polskiego Towarzystwa Saksonii - Anhalt, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz Sodawerk Staßfurt CIECH

[nach oben]

  • Seite bei Twitter teilen
  • Seite bei Facebook teilen
  • Seite bei Google bookmarken
  • Seite bei Live bookmarken
Neu auf der Seite
Regionale Gesellschaften